Το σχολείο μας στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων υλοποίησε τρία πολιτιστικά προγράμματα.

1. «Αρκαδία 1821. Όλα ξεκίνησαν εδώ…» Βιωματική προσέγγιση της τοπικής ιστορίας και της επανάστασης του 1821 μέσα από μνημεία.
  2. «Τρίπολη: Μια ματιά στην πόλη…» Περιήγηση στην πόλη  και γνωριμία με κτίρια και τοπόσημα ιστορικού, πολιτισμικού, θρησκευτικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος.
  3. «Η μόδα και τα σύμβολά της» Ύλη, υφή, συμβολισμός των ρούχων και η μόδα στο πέρασμα των χρόνων.

Στον σχεδιασμό των τριών αυτών δράσεων έγιναν πληθώρα εκπαιδευτικών επισκέψεων σε σημεία εξέχουσας σημασίας, όπως: Λαογραφικό Μουσείο Τεγέας, Στασινοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο Τεγέας -Ίδρυμα Στασινόπουλου (έκθεση «Νύφες»), Ιερός Ναός Αγ. Βασιλείου, χορευτικός όμιλος «Αρκαδιανή», Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, Ιερός Ναός Αγ. Παρασκευής, παλιό Δημαρχείο, βεστιάριο Θεατρικής Ομάδας Τρίπολης, Ιερός Ναός Αγ. Δημητρίου, μετόχι Αγ. Δημητρίου (Τζουμπέ Χανές – Τούρκικο Σχολείο), Πολεμικό Μουσείο, Μαλλιαροπούλειο Θέατρο (έκθεση «Η γυναίκα στην Τέχνη»), πλατεία Πετρινού, πλατεία Ανεξαρτησίας, Λαογραφικό Μουσείο Τ. Μπιρμπίλη, Ιερός Ναός Ταξιαρχών.